TÜMMER AB - İSG Hibe Projemizi Sivas’ta Tanıttık

Birliğimizin yürüttüğü ve Sivas Doğaltaş ve Madenciler Derneği'nin (SDMD) paydaşı olduğu "Farkındalık Artırımı ve Deneyim Paylaşımı Yoluyla Güvenli Mermer Ocak İşletmeciliği Projesi"nin Sivas’ta tanıtımını yaptık. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın koordinasyonunda Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve bütçesi 206.000 Euro olan proje ile mermer ocak işçileri, işverenleri, çalışan aileleri ve çocuklarına yönelik iş sağlığı ve güvenliği kültürü oluşturmak ve deneyimleri paylaşmak hedeflenmektedir. Projede geleneksel teorik eğitimlerin yanında son teknoloji ürünlerinden sanal gerçeklik ekipmanlarıyla kullanıcılar sanal ortamda mermer ocaklarını görüntüleyebilmekte ve öğrendiklerini orada iş sahasında uygulayabilmektedir.

Geçtiğimiz Haziran ayında Muğla’da tanıtılan projemizin eğitimleri ve seminerleri bölgenin işçi, işverenleri ve işçi aileleri ile çocuklarının katılımıyla düzenlenmişti. Geçtiğimiz gün de Projemizi, Sivas’ta doğaltaş ve madencilik sektör mensupları, kamudan temsilcilerin katılımıyla kamuoyuna duyurduk. Tanıtım toplantına Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, sivil toplum örgütlerinin başkan ve yöneticileri ve çok sayıda sektör mensubu katıldı.

Program 9 Eylül Cuma günü 19.00’da Sivas Hamidiye Kültür Bahçesi Hara Restoran’da akşam yemeği ile başladı. Yemeğin ardından 20.00’de SDMD Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Zeki Özdemir, TÜMMER Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Hanifi Şimşek, Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sn. İbrahim Alimoğlu, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdür Danışmanı Sn. Mustafa Sever ve Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul’un yaptığı açılış konuşmaları ile devam etti. Sonrasında Proje Koordinatörümüz Sn. Yüksel Cankurtaran projenin sunumunu yaparak proje hakkında genel bilgilerin yanı sıra proje ile ilgili şu ana kadar yapılan faaliyetleri ve bundan sonra yapılacak etkinlikleri anlattı. Proje kapsamında çekilen kamu spotunun gösterimini yaptık.

Proje sunumunun ardından madenciliğin sorun ve çözüm önerilerine ilişkin bir panel düzenlendi. Kurucu Üyemiz Sn. Metin Balıbey’in moderatörlüğünde gerçekleşen panelde MAPEG Genel Müdür Danışmanı Sn. Mustafa Sever, MAPEG Agrega Daire Başkanı Sn. Serkan Gökmen ve Türkiye Madenciler Derneği (TMD) Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Ali Emiroğlu yer aldı. Panelde, katılımcılardan gelen Maden Kanunu ve madencilikle ilgili diğer mevzuattan kaynaklanan sorunlar ve çözüm önerileri tartışıldı. Program panelin ardından saat 22.00’de sona erdi.

 

 

 

YUKARI