2019 Yılı Ocakbaşı Satış Fiyatları Toplantısı Yapıldı

2019 yılı II-B grubu ocakbaşı satış fiyatı toplantısı 25 Şubat 2020 Salı günü MAPEG'de yapıldı. MAPEG Genel Müdür Yardımcısı Sn. Vedat YANIK'ın başkanlık ettiği toplantıya MAPEG Doğaltaş Daire Başkanı Abdülkerim Aydındağ, Arama ve İşletme Daire Başkanı H. Hüseyin Irgat, Mali İşler Daire Başkanı M. Ali Özen, TÜMMER YK Üyeleri Mehmet Serter, Ömer Demirel, Muharrem Çakmak, Talha Uçar ve TÜMMER Genel Sekreteri Esin Ozgan ile danışman Yüksel Cankurtaran katıldı.

Genel Müdür Yardımcısı Sn. YANIK hazırlanmakta olan Yeni Maden Kanunu'nda ceza sayılarının ve iptallerin azaltıldığı, Devlet hakkı oranları ile ruhsat bedellerinde düşüş yapıldığı, özel mahkemelere ait madde eklendiği konularında açıklamalarda bulundu.

TÜMMER Yönetimi bölgeler bazında doğal taş sektörü ile ilgili ayrıntılı bilgiler vererek kapanan fabrika sayıları, maliyetlerdeki orman+ruhsat bedeli+devlet hakkı oranlarının %5'ten %20'ye yükseldiğini ifade etti. Doğal taşa gelen %0,5'lik Devlet hakkı artışının ödeme aşamasında %12,5'e tekabül ettiğinden söz eden TÜMMER Yönetimi, bir önceki yılda belirlenen fiyatlarda artırımda bunulmaması yönünde görüşlerini bildirdi. Yaklaşık 2,5 saat süren toplantıda, kalite sınıflamaları hakkında da görüşmeler yapıldı.

 

 

YUKARI