Başkanımız Raif TÜRK'ün MİGEM Bürokratları Ziyareti

ZİYARETLERİMİZ…

Başkanımız Raif TÜRK ile Genel Sekreterimiz Esin OZGAN dün (26 Nisan) MİGEM Genel Müdür Yardımcılarımız Sayın Mustafa SEVER, Sayın Yinal YAĞAN ve Müsteşar Yardımcımız Sayın Mithat CANSIZ’ a nezaket ziyaretinde bulundu.
Bürokratlarımız ile ayrı ayrı yapılan görüşmelerde, genel anlamda sektörün değerlendirmeleri yapıldı. Orman Yönetmeliği, Danıştay 14. Daire Kararı, Emsal Bedeller, Maden Bölgesi Yönetmeliği, UMREK, Havza Madenciliği, Mermer Artıklarının değerlendirilmesi gibi konular üzerinde karşılıklı bilgi aktarımları yapıldı. Konuların büyük çoğunluğunda fikir birliğine varmaktan memnuniyet duyuldu.

Sayın Sever ile orman arazi bedellerine uygulanacak % 50 indirim konusunda hazırlanmakta olan Yönetmelik taslağı görüşüldü.  SEVER, iki kurum bürokratlarının müteaddit defalar yaptığı toplantılarda ortak bir görüşte buluşamadıklarını ifade etti. Aynı konu Sayın YAĞAN’ ı ziyaret esnasında da gündeme geldi. YAĞAN, benzer açıklamaya ilaveten geçtiğimiz haftalarda STK lar tarafından hazırlanarak MİGEM ve OGM’ ye verilen rapor ve yakın tarihte yine STK lar tarafından hazırlanan basın açıklamasındaki bilgilerden de faydalanarak raporlarını tanzim ettiklerini söyledi. Havza madenciliğinin mermer/doğaltaş ruhsatlarındaki öneminden söz eden TÜRK, mermer ruhsatlarının 100 hektarla sınırlanmaması alanların büyütülmesi gerektiğini ifade etti.

Sayın CANSIZ, gerek Genel Müdürlük gerekse Bakanlık olarak madencilikle ilgili yapmış oldukları çalışmalardan bahsederek Maden Koordinasyon Kurulu toplantılarında dönem dönem Sivil Toplum Kuruluşlarını davet etmek niyetinde olduklarını ifade etti, CRISCO ile gelinen olumlu noktaları açıkladı, hazırlanmakta olan Maden Bölgesi Yönetmelik taslağı hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Birlikte çalışmanın ülkemize, sektöre fayda sağlayacağını söyleyen TÜRK kurum olarak her tür çalışmaya destek vermeye hazır olduklarını ve memnuniyet duyacaklarını ifade etti. Sayın CANSIZ, bunun farkında olduklarını örneğin TÜMMER’ in hazırladığı Çin’ e yapılan blok ihracatı raporundan kapsamlı bir bilgi edindiklerini söyledi. Mermer Artıklarının değerlendirmesine yönelik çalışmalarından da söz eden CANSIZ’ ın “mermer atığı demiyoruz, mermer artığı diyoruz” şeklindeki açıklamasına istinaden TÜRK ortak dili konuşmaktan duyduğu sevinci ifade ederek teşekkürlerini sundu.

YUKARI